SIGN UP

Elena_W

1 to 10 of 10

Avatar Image
Elena_W
The Gilberts have the following demand for badminton court time: price/hour Quantity(hours/week) 24 1 17 2 8 3 2 4 What is the max that they are willing to pay for one hour/week, 2 hours/week, 3...
Avatar Image
Elena_W
I needed help solving this, A financial obligation requires the payment of $500 in 9 months, $700 in fifteen months, and $600 in 27 months. When can the obligations be discharged by a single payment...
Avatar Image
Elena_W
I needed help solving this, A financial obligation requires the payment of $500 in 9 months, $700 in fifteen months, and $600 in 27 months. When can the obligations be discharged by a single payment...
Avatar Image
Elena_W
I've tried doing this question for so long but I just can't get it. 6. In cell L4, enter a formula that uses a nested IF function and structured references to calculate the Discount Amount: a. If the...
Avatar Image
Elena_W
Enter a formula that uses an IF function and structured references to determine customer discount eligibility. (Hint: You will need to use the OR function in this formula.) a. A customer is eligible...
Avatar Image
Elena_W
Jim purchased a set of clubs for $500 less 40%, 16% and two thirds%. Expenses are 20% of regular selling price and the required profit is 17.5% of the regular selling price. The store decided to...
Avatar Image
Elena_W
Jim purchased a set of clubs for $500 less 40%, 16% and two thirds%. Expenses are 20% of regular selling price and the required profit is 17.5% of the regular selling price. The store decided to...
Avatar Image
Elena_W
The local soccer team club spent $675 on tickets to a professional soccer game. If the club bought three fewer $15 tickets than four-fifths the number of $12 tickets, how many tickets of each type did...
Avatar Image
Elena_W
A cafe sells 2 types of coffee, one for $7.90 per kilo, the other for $9.40 per kilo. If the store owner mixes 20 kilos and intends to sell the mixture for $8.5 per kilo, how many kilos of each brand...
Avatar Image
Elena_W
I just don't understand this question, I've been stuck on it for so long, please help me. A cafe sells 2 types of coffee, one for $7.90/kilo, the other for $9.40/kilo. If the store owner mixes 20...

1 to 10 of 10