SIGN UP

Petrol Cost Per Mile

Avatar Image
08012006 | 11:29 Fri 07th Jul 2017 | Motoring
19 Answers
If my car does 40 miles per gallon, and petrol costs me £1.18 per litre, how much does each mile cost me please.

Answers

1 to 19 of 19rss feed

Best Answer

No best answer has yet been selected by 08012006. Once a best answer has been selected, it will be shown here.

For more on marking an answer as the "Best Answer", please visit our FAQ.
Roughly 16p
but that is only the petrol. To get a true cost per mile you need to factor in insurance, maintenance and wear on the car.
I got it to 17p but Tilly's math is probably better than mine.
Islay, mine was just a quick pen and paper calculation. My calculator's conked out.
1.18 x 5 / 1.1 = £5.36 per gallon

5.36 / 40 = 13.4 p per mile
Dave, I could have done that if my calculator hadn't been conked out. :-)
Assuming my arithmetic is accurate:-

1 gallon = 4.546 litres
Fuel = £1.18 p/litre
4.546 x £1.18 = £5.364 per gallon / 40 miles = £0.134 per mile
lol Tilly I used a calculator and still got it wrong!! No wonder my bank account never balances!!
Islay - you can get faulty calculators.
lol
-- answer removed --
-- answer removed --
For those who forgot they were on the internet:
http://www.gocompare.com/car-insurance/fuel-price-calculator/
-- answer removed --
just type "4.546 * 1.18/40" into google
Tora, that fact that the Op asked the original question would lead me to believe that, had your suggestion been feasible, they wouldn't have had the ability to work it out, making the question redundant.
so (go AH!), ZM, from that we can deduce that they do not do arithmetic on their planet, right oh!
Your rather demeaning words Tora, not mine.
an accurate observation.

1 to 19 of 19rss feed

Do you know the answer?

Petrol Cost Per Mile

Answer Question >>